Żylaki powrózka nasiennego wpływają na bezpłodność mężczyzn

Często młode małżeństwo dokłada wszelkich starań, aby w domu zabrzmiał śmiech dzieci, nie podejrzewając, że tylko powiększone żylaki na mosznie męża zakłócają spełnienie ich pragnienia. Same żylaki powrózka nasiennego nie zagrażają życiu mężczyzny i z reguły nie budzą większych obaw. Głównym niebezpieczeństwem takich żylaków jest to, że choroba może prowadzić do rozwoju niepłodności męskiej. Istnieją potwierdzone dowody na powiązanie między stopniem upośledzonej produkcji nasienia a czasem trwania choroby. W niektórych przypadkach żylakom powrózka nasiennego towarzyszy zespół bólowy o różnym nasileniu. Chorobie tej, towarzyszy upośledzony przepływ krwi z jądra, towarzyszą pękające i ciągnące bóle, uczucie ciężkości w mosznie.

Co to są żylaki powrózka nasiennego?

Zaburzenia w układzie zastawek żylnych następują stopniowo, odpływ krwi pogarsza się, ściany naczyń rozciągają się i tracą elastyczność. Od wystąpienia choroby do pojawienia się żylaków mija dużo czasu, jednocześnie zarówno organizm, jak i mężczyzna dostosowują się do zmian. Podczas badania USG żylaki powrózka nasiennego diagnozowane są u 30% mężczyzn dojrzałych płciowo. Zdecydowana większość mężczyzn ma żylaki powrózka nasiennego po lewej stronie, a jest to związane z anatomicznymi różnicami w układzie żylnym jądra po lewej i prawej stronie. Po prawej stronie żylaki rozwijają się u 4-8% mężczyzn, a po obu stronach u 3-12%.

Istnieją trzy stadia zaawansowania żylaków powrózka nasiennego

Pierwszą określa się palpacyjnie w momencie napięcia mięśni jamy brzusznej w pozycji stojącej.

  • Drugi – rozszerzenie żył jest dobrze określone wizualnie, podczas gdy jądra zachowują swój normalny rozmiar i konsystencję.
  • Trzeci – obrzęk żył splotu jest widoczny wizualnie, charakterystyczny jest spadek wielkości jąder i ich gęstość.

Żylaki niestety nie są defektem kosmetycznym, ale zagrożeniem bezpłodności. Z rozszerzonych żył tworzy się powiększona warstwa wokół jądra, następuje wzrost temperatury, zmniejsza się liczba i ruchliwość wytwarzanych plemników. Może się to zdarzyć na każdym etapie choroby.

Żylaki powrózka nasiennego – objawy

Początkowa postać przebiega bezobjawowo, występuje głównie przypadkowo podczas badania przez urologa. Drugi etap zaczyna się objawiać niewielkimi bólami przechodzącymi w pozycji leżącej, dyskomfortem i wzrostem wielkości moszny. Coraz częściej dochodzi do wzmożonej potliwości i pieczenia w mosznie, pojawiają się problemy podczas stosunku. W przypadku żylaków powrózka nasiennego trzeciego etapu ból stale się rozwija, nie zależy od pozycji ciała i aktywności fizycznej. Widoczna jest znaczna asymetria, spuchnięte rozszerzone żyły tworzą wiązkę niebieskiego koloru. Zaburzenie krążenia krwi, wzrost temperatury wewnątrz jądra prowadzi do zmian w strukturze plemników, ich ruchliwości.

Powody pojawienia się żylaków powrózka nasiennego

Jest to choroba naczyniowa związaną z patologicznymi zmianami w ścianach naczyń splotu jądra, w układzie krążenia żylnego, a istotnym czynnikiem ryzyka jest predyspozycja na poziomie genetycznym. Słabe funkcjonowanie zastawek układu żylnego nie wypycha krwi, ściany naczyń rozszerzają się, rozciągają i dochodzi do zatorów. Żylaki nóg, hemoroidy u bliskich krewnych powinny służyć, jako ostrzeżenie, a przy najmniejszych zmianach żylnych w powrózku nasiennym i jądrze należy natychmiast skontaktować się z urologiem.

Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej może prowadzić do rozszerzenia żył otaczających powrózek nasienny i jądro. Pośrednią przyczyną żylaków powrózka nasiennego mogą być przewlekłe zaparcia a także biegunki, podnoszenie ciężarów, przeciążenie mięśni brzucha i brak regularnych stosunków płciowych. Istnieje również rozróżnienie między wtórnymi żylakami powrózka nasiennego spowodowanymi przez guzy jamy brzusznej lub przestrzeni zaotrzewnowej.

Czynniki rozwoju niepłodności z żylakami powrózka nasiennego:

  • Wzrost temperatury jądra do temperatury ciała (w stanie normalnym temperatura jąder powinna być niższa, jest to konieczne do spermatogenezy, dlatego jądra znajdują się w mosznie).
  • Odwrotny refluks substancji biologicznie czynnych z nerek i nadnerczy do jąder.
  • Brak tlenu w tkankach jąder.
  • Wytwarzanie wolnych rodników, które mogą zniszczyć naczynia krwionośne jądra.

Diagnostyka

Nowoczesny sprzęt umożliwia wykrycie choroby nawet na etapie zerowym, kiedy nic nie jest odczuwalne zewnętrznie i przy badaniu palpacyjnym. USG moszny i USG naczyń dopplerowskich są konieczne. Niezbędne jest wykonanie badania jakości nasienia. Spermogram wykonuje się dwukrotnie, z kilkudniową przerwą, przed jego wykonaniem należy powstrzymać się od stosunku płciowego przez dwa do siedmiu dni.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Przy pomocy metod ludowych w domu (napary ziołowe, kąpiele, okłady) można poprawić krążenie krwi, złagodzić stany zapalne na początkowych etapach, ale można pozbyć się żylaków powrózka nasiennego na dowolnym etapie tylko za pomocą interwencji chirurgicznej, zwłaszcza, jeśli mężczyzna jest w wieku rozrodczym.

Profilaktyka

Proste ćwiczenia fizyczne mające na celu poprawę krążenia krwi i złagodzenie przekrwienia narządów, unikanie dużego wysiłku fizycznego i regularne współżycie seksualne mogą zatrzymać rozwój choroby. Normalizacja stolca, nie spożywanie napojów alkoholowych, spożywanie wzbogaconej żywności lub preparatów witaminowych zapobiega pojawieniu się żylaków powrózka nasiennego.

Leave a Reply